Ett friskt och fruktigt vitt vin, perfekt som aperitif eller till lättare rätter. Passar utmärkt till charkuterier, saltade mandlar, oliver, sparris, grillad bläckfisk, BBQ-sardiner, grillad vit fisk och vitlöksstekta räkor. Servera svalt, omkring 10 °C.
Det här vinet bjuder på en harmonisk blandning av viura, sauvignon blanc, verdejo och en touch moscatel. Doften är komplex med inslag av gul stenfrukt, nässlor, blommighet och grapefrukt, uppfriskat av saftiga toner av persika och melon. En lätt touch av apelsinblomma ger en aromatisk profil. Smaken är mjuk, rund och mycket lättdrucken, med en frisk och livfull finish.
David Tofterup har skapat något unikt med denna friska och ovanliga vita blend.
David ville ge sina vinälskare en annorlunda vinupplevelse – något utöver det vanliga. Resultatet är en högkvalitativ vit blend som kombinerar flera spanska druvsorter i en enda läcker komposition.
David Tofterup har verkligen brutit ny mark och skapat ett vin som har både stil, elegans och en läskande smak som ingen kan motstå!