Med sin delikata blommiga doft, friska frukter och milda toner är det ett bubbel som passar vid alla festliga tillfällen när man har något att fira. Det passar även utmärkt på middagsbordet som sällskap till lite fylligare fiskrätter.
Delikata blommiga aromer kompletteras med en diskret touch av ek. Smaken är mycket uppfriskande med fina bubblor och inslag av mogna stenfrukter.
Chardonnay är druvan bakom så många fina viner, bland dem Chablis, Meursault och naturligtvis Blanc de Blancs Champagne. Duc de Raybaud Blanc de Blancs från det soliga södra Frankrike har belönats med guldmedalj och genomsyras av en rikedom av färg och mogen smak som vinproducenter i norra Frankrike bara kan drömma om att producera. Vi har under årtionden köpt kvalitetsviner från våra vänner i familjen Bréban.