Varukorg ()

Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • Venetien Italien
  • Kryddigt & Mustigt
Vivaldi Passatempo 2013 Corvina

Vivaldi Passatempo 2013

127kr

Vivaldi Passatempo 2013 Corvina
Vivaldi Passatempo 2013 127kr
  • Snabb frakt
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Glöm inte glöggen till jul!

Lägg till i samma leverans

Smakrika och kryddiga kötträtter eller till en krämig pasta, en bra pizza eller lite ost. Servera svalt, strax under rumstemperatur, kring 18-19 grader.

Kryddig, relativt stor doft med körsbär, plommon och vanilj. Medelfyllig till fyllig smak med en rund härlig kropp och tanninstruktur. Trädgårdsbär, choklad och vanilj i en saftig, len stil.

Omdömen

Beskrivning

Vivaldi är en serie viner från en av Valpolicellas giganter, Cantina Negrar. Negrar har under årtionden dominerat i regionen och gör allt ifrån vardagsviner upp till de absolut bästa Valpolicella-vinerna som finns på marknaden. Vivaldi-serien skapades utifrån ett behov av en linje viner med stor ursprungstypicitet och till den bästa prisvärdheten på marknaden.

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt