Tenute Salvaterra Amarone Della Valpolicella Classico Riserva 2007
529kr
Tenute Salvaterra Amarone Della Valpolicella Classico Riserva 2007
529kr
Fri frakt från 799 kr
Nöjd kund-garanti
Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut
Komplext och väldigt djupt vin så passar bäst till vällagrade ostar eller en viltgryta men kan också passa till andra långkok eller köttbitar med reducerade såser. Servera svalt, några grader under rumstemperatur, efter någon timme i karaff.
Elegant och komplex doft med stor fruktighet i form av körsbär och svarta vinbär tillsammans med choklad, mörka kryddor och örter och hyvlad kakao. Fyllig, saftig smak med massor av russin, körsbär, moreller och vinbär. Komplex, varm stil med massor av mörk choklad, nötter och rom. Lång avslutning.
Salva Terra är premium-serien från kända kooperativet Vignaioli La Castellana i Veneto. Kooperativet är ett av de största i regionen men med ett tydligt fokus på kvalitetsvin, mycket på grund av att de flesta av deras vingårdar ligger på hög höjd vilket resulterar i en svalare, mer elegant stil än andra, mer generiska, viner från regionen. Deras Amarone Classico Riserva är ett fantastiskt exempel på just detta.
Produktinformation
Lagerstatus:
Tillfälligt slut
Volym: 750ml
Sockerhalt: 0.4g/100ml
Alkoholhalt 15.5%
Druvor: 65% Corvina, 20% Rondinella, 10% Corvinone, 5% övriga lokala druvsorter