Barbera d'Asti Porta Rossa kommer från de kalkhaltiga och leriga jordarna i Nizza Monferrato och Castiglione Tinella.
I det piemontesiska Langhes vagga sticker den historiska vinkällaren "Porta Rossa" (röd dörr) ut, och representerar Albas underbara kullar.
I två århundraden har den anrika byggnaden inhyst Porta Rossa. Ett vinhus som verkligen står ut bland gatorna i Diano d'Alba, med sin omisskännliga högtidliga röda dörr. Genom historien har många kändisar korsat de röda dörrarna, inklusive den första kungen av Italien, Vittorio Emanuele II. Kungen älskade god mat och gott vin av denna anledning, under sina frekventa vistelser i Langhe, gick han över till den "röda dörren" flertalet gånger.
Under de senare decennierna har nycklarna till källaren landat i händerna på Pierfranco Bonaventura, en av de mest kända vinmakarna i Piemonte. ”Vi ställer vår erfarenhet till traditionens tjänst – understryker Pierfranco – och uppmärksammar druvorna och dess bearbetning i källaren. Nyckelorden är, kvalitet och excellens.
Under ledning av Pierfranco Bonaventura har ""Porta Rossa"" tagit sig in i det gyllene registret över piemontesiska vingårdar och skapat sig en hedersplats i Langhes vinscen. Medveten om det berömda förflutna tar familjen Piccini arvet från "Porta Rossa" på största allvar, och tar över det prestigefyllda varumärket Piemonte, med sitt historiska arkiv som bevarar företagets gamla och ärorika år.