Utmärkt matvin som kan passa till mycket. Ett hett tips är lammkotletter med marockansk barbecue sås och passar även mycket bra till vilt. Testa att servera lätt kylt, kring 15-16 grader.
"Ung", frisk och bärig doft med körsbär, jordgubbar, vinbär och syrliga plommon tillsammans med färska örter, multna löv och kokta grönsaker. Ren, väldigt frisk och nästan aromatisk smak av vinbär, hallon och örter. Aromatisk syra och lena tanniner innan en bärig, spännande avslutning.
Jamsheed var en persisk kung som, enligt sägen, kunde se hela sitt kungarike i ett glas vin. Men det är också namnet på vårt senaste fynd i Australien, närmare bestämt från Victoria, strax utanför Melbourne. Firman drivs av Gary Mills som, när han jobbade som guide åt en grupp turister, fick en uppenbarelse att han skulle jobba med vin. Sagt och gjort tog han jobb på en vingård i Margaret River och har sedan dess jobbat på flera topproducenter runt om i världen, främst i Oregon, USA. Där föddes hans passion för svalklimatsviner och har sedan starten 2003 sourcat de bästa druvorna från små vingårdar runt om i Victoria. Ma Petite är hans kolsyrejästa Cabernet Franc från ett single vineyardsläge i Yarra Valley.