Beskrivning

Det var i slutet av 1800-talet som Herr Honoré Gavignet, vinodlare på det berömda Domaine de la Romanée Conti, skapade sin egen Domän, mitt i hjärtat av Bourgogne, i Nuits-Saint-Georges. Sedan dess har verksamheten och också kärleken till skapandet av fantastiska viner gått i arv och idag är det fjärde generationen Gavignet, Arnaud, som styr skutan.

Passar till

Servera runt 8-12°C som aperitif, eller tillsammans med ostron, skaldjur, grillad fisk

Utmärkelser

Silver Medal Concours Général Agricole Paris 2020

Produktinformation

Lagerstatus
Bara 9 st
Lagring
Kan lagras 5-10 år
Karaktär
Friskt & Fruktigt
Färg
Ljust gyllene
Land
Frankrike
Region
Bourgogne
Distrikt
Crémant de Bourgogne
Producent
Maurice Gavignet
Huvuddruva
Chardonnay
Druvor
100% Chardonnay
Typ
Kork
Passar till
Volym
750 ml
Sockerhalt
1g/100ml
Alkoholhalt
12.5%
Se även
Kategorier
  • Producent

    Maurice Gavignet

    Småskalig tillverkning av burgundiskt kvalitetsvin.
    Maurice Gavignet är en vingård i Côte de-Nuits. Här tillverkas prisvärt burgundiskt vin av Pinot Noir. 

  • Land

    Frankrike

    Frankrike - moderlandet som kommit att fostra övriga vinvärlden vad gäller kvalitetsviner. Allt från slankt och elegant till stort och varmt.

  • Region

    Bourgogne

    Öst-centrala Frankrikes stolta distrikt som lämnar få oberörda. Läs mer om Bourgognes appellationer och karaktäristiska tillverkningsprocesser för att hitta ditt nya favoritvin. 

  • Huvuddruva

    Chardonnay

    Druvan med flera personligheter!