"Vinlåda fylld med Världens Bästa Prosecco!"
"Världens Bästa Prosecco!"
Gillar du Prosecco så kommer du att älska Andrea Biasiotto!
Vinet som sex år i rad blivit utsedd till Italiens bästa Prosecco DOC av ingen mindre än Italiens främsta vinkritiker Luca Maroni.
I denna samling hittar du totalt sex flaskor av "Världens bästa Prosecco" och även en snygg återförslutare till bubbelflaska!!
Du ser själv i kassan vilken dag och tid din speditör kan leverera till just dig, de allra flesta kan fortfarande beställa leverans innan Nyår!
899kr
- Lagerstatus:
- 159 st
- Fri frakt hem till dörren
- Nöjd kund-garanti
- Säkra betalningar
Vinlådan Innehåller
-
Andrea Biasiotto Prosecco Millessimato Brut 2021
Världens bästa Prosecco, enligt Italiens främsta vinkritiker Luca Maroni, till fyndpris!
Intensiv och aromatisk med massor av fruktiga toner av gröna äpplen, banan, persika tillsammans med tydlig frisk mineralitet och citrus. Krispiga, rena och fräscha smaker med perfekt balans mellan syra och restsötma, vilket ger en mjuk och angenäm stil som kan avnjutas glas för glas. Långt avslut.
6st
149kr
Beskrivning
Biasiotto är ett familjeföretag i hjärtat av DOC Prosecco, närmare bestämt provinsen Udine i Friuli-Venezia på gränsen mellan Slovenien och Österrike. Företaget har i fyra generationer drivits av familjen Biasiotto och de har sedan i lika många generationer gjort sig ett namn för just produktionen av mousserande viner. Idag har de 35 hektar i sin ägo och den stora majoriteten vigs åt Glera, druvan som är så känd för att producera Prosecco. Trots historiken är de på senare år som producenten fått sitt riktiga erkännande och de fem (!) senaste åren har just detta vinet utsetts till Italiens, och därmed världens, bästa Prosecco av Luca Marconi, Italiens främsta vinkritiker!
Passar till
Servera väl kyld runt 6-8 grader som aperitif, till olika förrätter utan alltför aromatisk intensitet, alla typer av grönsaksrätter, skaldjurssallader men kanske framför allt till, enligt Andrea (vinmakaren), hors d'oeuvres i alla dess former.
Produktinformation
- Lagerstatus
- 500+ st
- Lagring
- Drick nu eller inom 2 år
- Karaktär
- Torrt & Fruktigt
- Land
- Italien
- Region
- Venetien
- Distrikt
- DOC Prosecco
- Producent
- Vini Biasiotto
- Huvuddruva
- Glera
- Druvor
- 100% Glera
- Typ
- Kork
- Passar till
- Volym
- 750 ml
- Sockerhalt
- 1.1g/100ml
- Alkoholhalt
- 11.5%
- Kategorier
-
-
Beskrivning
Återförslutare till bubbelflaska 'Biasiotto'
Produktinformation
- Lagerstatus
- 89 st
-
Vini Biasiotto
Du känner säkerligen igen Biasiotto då deras Prosecco, fem år i rad, blivit utsedd till världens bästa Prosecco av italiens vinkritiker nummer ett; Luca Maroni!
-
Italien
Världens största vinland!? Allt beror såklart på hur man mäter, men när det kommer till antal liter producerat vin, ligger Italien alltid i topp och slåss med Frankrike om förstaplaceringen varje år.
-
Venetien
Vad många kanske inte vet är att regionen Veneto (eller Venetien) i norra Italien är hem för välkända och storsäjande viner såsom Amarone, Ripasso, Valpolicella och Prosecco, men det är även här de inte helt okända vinerna Soave och Bardolino kommer ifrån också.
-
Glera
Drottningen av prosecco!