Varukorg ()

Att betala

Mina sidor

  • Dessertvin
  • Andalusien Spanien
  • Sött
Toro Albala Px 1946 Pedro Ximenez

Toro Albala Px 1946

2 195kr

Toro Albala Px 1946 Pedro Ximenez
Toro Albala Px 1946 2 195kr
  • Snabb frakt
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Glöm inte glöggen till jul!

Lägg till i samma leverans

Idealt vin till blåmögelostar, foie gras, riktigt bra vaniljglass med färska bär eller, om man vill experimentera, så testa en skvätt i en sås till lamm eller fläsk för att ge ett fantastiskt djup (en öppnad flaska kan sparas ett par veckor). Servera kallt, strax ovanför kylskåptemperatur.

Som Robert Parker skriver: "ultra-mega-super koncentrerad" doft av kanel, julkaka, petroleum, citrongräs, belgisk choklad och brynt smör. Otroligt komplex, söt, balanserad och len smak. Hänger kvar hela kvällen.

  • Volym: 750 ml
  • Alkoholhalt 17%
  • Sockerhalt 50g/100ml
  • Dessertvin

Omdömen

Beskrivning

Ett vin som inte behöver någon större förklaring då det är ett av världens mest välrenommerade söta viner. Detta exemplaret är otroligt unikt då det dels är 70 år (!) gammalt och dels har fått den perfekta poängen - 100, av Robert Parker!

Utmärkelser

100 poäng (!) Robert Parker