Passar bra till rika fisk och skaldjursrätter, som gratänger eller gräddiga soppor. Musslor, sallad nicoise, till getost eller som aperitif.
välbalanserade dofter av citrus, blommor och persika med subtila toner från ekfaten. Smaken är stor och len, koncentrerad frukt med toner av citrus, fänkål och örter. Snygg balans och ett långt avslut. Servera väl kyld, vid 10-12°C.
Château de Caragulihes är skaparen av detta vin. Gården ligger i Corbières och grundades av cistersianermunkar på 1100-talet. Egendomen omfattade redan från början cirka 600 hektar vilket inte har förändrats sedan dess. Lionel Faivre, som etablerat sig som vinodlare i Algeriet, tog över Caraguilhes 1958 och bestämde sig redan då för att odla ekologiskt. Det tog honom trettio år att ställa om allt och få hela egendomen certifierad. Château de Caraguilhes är idag den största producenten av certifierat ekologiska viner i Corbières. År 2005 köpte Pierre Gabison hela verksamheten och driver den vidare i samma anda.Vinet görs av klassiska sydfranska druvsorter och lagras i 6 till 9 månader på fat av fransk ek innan det buteljeras.
Produktinformation
Lagerstatus:
Tillfälligt slut
Volym: 750ml
Alkoholhalt 14%
Druvor: 65% marsanne, 30% rousanne och 5% grenache blanc.