Perfekt, lite lyxigare aperitif eller mingelvin, till asiatiska rätter, sallad eller varför inte till en mysig paj? Servera kylt, kring 9-10 grader.
Expressiv och stor doft av vit frukt, gröna äpplen, päron, plommon och en tydlig, lite vegetal och floral bakgrund. Intensiv, väldigt fruktig smak av äpplen, grapefrukt och aromatiska örter tillsammans med bra syra, mousse och en lång, balanserad avslutning
Union Vinicola del Este är en relativt ung producent med totalt fokus på att producera ren, snygg och framförallt prisvärd Cava! Producenten har dock kontroll över ett stort område av vingårdar i regionen Requena, strax väster om Valencia, cirka 7 mil från Medelhavet. Där hittar man hög höjd (svala nätter) och friska vindar från havet (soligt men svalt) vilket ger elegant frukt som inte stressas. Och det känns i vinet - fruktigt, rent, elegant till en riktigt bra prislapp! Detta är deras ekologiska varumärke.