Servera runt 16-20 grader med en traditionell partner såsom ugnsrostat lamm eller rätter på vilt. Denna röda är även utmärkt tillsammans med en svamprisotto.
Klassiska aromer av björnbär och hallon med en härlig rostad ton av ekig vanilj. Fylliga och sammetslena smaker med lager av krydda och röda bär.
Barón de Barbón skapas av Bodegas Muriel, en familjeägd vinfirma. I detta fall är det den talangfulle sonen Javier Murúa som står för vinmakandet. Druvorna kommer från Alavesa, ett av Riojas mer prestigefulla distrikt. Det är bara de finaste årgångarna som enligt lag måste mognas minst två år och minst tre år i flaska för att kallas Gran Reservas. Endast små mängder är gjorda av de äldsta vinstockarna från de finaste vingårdarna och du kommer att ha svårt att hitta ett bättre exempel på denna än denna röda. Det är ett smakrikt vin, i en fruktig stil med massor av röda bär och örtiga toner.