Varukorg ()

Frakt
Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • Venetien Italien
  • Stramt & Nyanserat
Antica Vigna Ripasso 2013 Corvina

Antica Vigna Ripasso 2013

149kr

Antica Vigna Ripasso 2013 Corvina
Antica Vigna Ripasso 2013 149kr
  • Fri frakt från 799 kr
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Smakrika kötträtter, gärna med någon kryddig eller sötfruktig sås. Även utmärkt till lagrade hårdostar. Servera strax under rumstemperatur kring 18-19 grader.

Ursprungstypisk, julkryddig doft med körsbär, choklad och kakao. Mellanfyllig till fyllig smak med stor, klassisk fruktighet. Massor av mörka bär, kakao och kryddor i den relativt långa avslutningen.

Omdömen

Beskrivning

Antica Vigna är ett varumärke från Tenute SalvaTerra, Venetiens största familjeägda producent. Totalt sett kontrollerar de cirka 15 % av den totala vinodlingsarealen i Venetien. Den absolut största delen av druvorna säljs av till andra producenter eller negotiants men de bästa druvorna i varje prisklass behåller de och skapar sin egna viner på. Antica Vigna är varumärket där de försöker skapa så traditionsenliga viner som möjligt och det var därför vi föll för just den serien. För det är ju det Venetien handlar om - klassiska, historiska viner i en tydlig stil för sitt stolta ursprung. Ripasso är vinet som produceras tillsammans med skalresterna från Amarone vilket ger en väldigt koncentrerad och smakrik produkt till en bråkdel av priset. Ett smart vin helt enkelt.

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt