Dekantera och servera till en fin middag med tända ljus. Passar utmärkt tillsammans med en härlig pasta eller ordentliga fläskrätter.
Doften bjuder på plommonkompott av mogna röda plommon med aromatiska kryddor. Smakmässigt har detta vin en närmast perfekt balans mellan de silkeslena plommontonerna och den häftiga kryddan.
Enligt den kända vinkritikern Robert Parker gör man ofta sensationella fynd med mycket själ i Puglia, och Tarantella Merlot 2012 är inget undantag. Mer specifikt kommer detta vin från Apulien och regionen Taranto, som har gett namn till både dansen och vinet Tarantella. I vinet hittar du gott om sötaktiga plommontoner som vägs upp perfekt av en härlig kryddighet. Dekantera gärna vinet och njut av det tillsammans med en god pasta eller en ordentlig fläskrätt.