Kleine Kaap Cabernet Sauvignon 2018
Aromer av nymalen peppar och unga röda bär. Välbalanserad, med fylliga smaker av röda bär, såsom plommon och björnbär. Lena tanniner och ett medellångt avslut.
Permanent nedsatt pris, gäller så långt lagret räcker.
- Lagerstatus:
- Slut
- Fri frakt hem till dörren
- Nöjd kund-garanti
- Säkra betalningar
Oj då, populära viner tar tyvärr slut snabbt.
Vi rekommenderar dig att istället testa denna kundfavorit
Beskrivning
Vingården Imbuko ligger i Uitkyk, nära Wellington i hjärtat av Boland, inte långt från Paarl i västra Kap-provinsen i Sydafrika. I sin nuvarande form är vingården knappt 20 år gammal, men kombinationen av redan existerande vingård i Uitkyk, med ganska omfattande förvärv av vinodlingar från tidigare kooperativ, är det nu på väg att årligen producera ca. 200 000 lådor vin, som huvudsakligen säljs till 32 länder över hela världen. Gården drivs idag av den dynamiske Theunis van Zijl, som har arbetat i den sydafrikanska vinindustrin i över 20 år. Imbuko började som en bulkvinsproducent, men har med åren har man gått över helt till att vara en gårdsproducent.
Passar till
Servera runt 16-20°C till höstiga stekar eller grytor, en god köttbit, eller till grillat rött kött.
Produktinformation
- Lagerstatus
- Slut
- Lagring
- Drick nu eller inom 2 år
- Karaktär
- Kryddigt & Mustigt
- Färg
- Rubinrött
- Land
- Sydafrika
- Region
- Coastal Region
- Distrikt
- Swartland
- Producent
- Imbuko
- Huvuddruva
- Cabernet Sauvignon
- Druvor
- 100% Cabernet Sauvignon
- Typ
- Kork
- Passar till
- Volym
- 750 ml
- Sockerhalt
- 0.5g/100ml
- Alkoholhalt
- 13.5%
- Se även
- Kategorier
-
-
Imbuko
Här hittar du Sydafrikanska viner för alla smaker.
Imbuko är en vingård i hjärtat av Cape Winelands i Sydafrika. Här produceras flera typer av viner gjorda av druvblandningar från olika områden. -
Sydafrika
Sydafrika är nog för många en ganska ny bekantskap i vinvärlden och tillhör också den så kallade ”Nya världen”, som man generellt kallar vinproducerande länder utanför Europa.
-
Coastal Region
Regionen ligger i Sydafrika och inkluderar vindistrikten Cape Town, Darling, Franschoek, Lutzville, Paarl, Stellenbosch, Swartland, Tulbagh och Wellington. Tillsammans står de för nästan hälften av all vinodling i landet.
-
Cabernet Sauvignon
Världens mest odlade druva!