Årgångar i lager

  • 2021
    99 kr 109 kr
    750 ml
    Ljusrosa från kundfavorit i Loire!
  • 2022
    109 kr
    750 ml
    Ljusrosa från kundfavorit i Loire!

Beskrivning

Redan 1885 grundade familjen Bougrier sin vinfirma i Loire och idag, sex generationer senare är det fortfarande i familjens regi och ägo som verksamheten bedrivs. Generation för generation har de utvecklat affären och vingårdarna och hela tiden vässat varje liten aspekt i odlingen och produktionen. Idag är Bougrier ett av de stora namnen i Loire med vingårdar i alla de namnkunniga apellationerna men är också kända för sina mer generiska viner som blandas från alla deras vingårdslägen. Produktionen sker via tre olika vingårdar i Touraine, Anjou och Muscadet. Familjen har nu lyckats få sina viner serverade på de flesta av Frankrikes bättre restauranger och från och med våren 2018 är de nu tillgängliga på den svenska marknaden!

Passar till

Servera runt 8-12°C tillsammans med vännerna i solen, eller varför inte till grillad fisk, skaldjur eller kyckling. Också ett bra salladsvin.

Produktinformation

Lagerstatus
500+ st
Lagring
Drick nu eller inom 2 år
Karaktär
Friskt & Fruktigt
Färg
ljust laxrosa
Land
Frankrike
Region
Loire
Producent
Famille Bougrier
Huvuddruva
Gamay
Druvor
40% Gamay, 40% Cabernet Franc, 20% Pinot Noir
Typ
Kork
Passar till
Volym
750 ml
Sockerhalt
0.5g/100ml
Alkoholhalt
12.5%
Se även
Kategorier
  • Producent

    Famille Bougrier

    Allt började år 1885, när Achille Guenault-Cousin upptäckte "Plateau des Hauts Lieux" i Touraine-regionen som ligger i staden Saint Georges sur Cher.

  • Huvuddruva

    Gamay

    Drottningen av Beaujolais!

    Gamay, eller om man ska vara petnoga, Gamay Noir à Jus Blanc, vilket betyder svart Gamay med vit juice som syftar på den mörka färgen på druvans skal samt det ljusa fruktköttet. Det är just färgen på vindruvan som är den stora anledningen till att det skapas både vita, rosé men såklart framförallt röda viner på Gamay. 

  • Region

    Loire

    Längs med den 100 mil långa Loirefloden finner vi en förtrollande vacker dal med rik grönska och dynamiskt klimat. Välkommen till Frankrikes trädgård - Val de Loire!

  • Kategori

    Bästa vinet under 100

    Skralt i plånboken men fortfarande sugen på ett gott vin? Här hittar du det bästa röda, vita och mousserande vinet under 100 kr. Det godaste vinet är gratis men prisvärt vin är näst bäst.