Varukorg ()

Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • Coastal Region Sydafrika
Tormentoso Cabernet Sauvignon 2014 Cabernet Sauvignon

Tormentoso Cabernet Sauvignon 2014

145kr

Tormentoso Cabernet Sauvignon 2014 Cabernet Sauvignon
Tormentoso Cabernet Sauvignon 2014 145kr
  • Snabb frakt
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Glöm inte glöggen till jul!

Lägg till i samma leverans

Grillad ryggbiff med tomatsallad, sotad kyckling med taboulleh eller med en bit gruyére. Bra serveringstemperatur runt 16-20°C.

Skogsbärig doft med blåbär och björnbär tillsammans med ekfatskaraktärer som vanilj och rostade fat. Medelfyllig, djup smak av skogsbär, cedar, choklad och kakao. Frisk syra och runda, mjuka tanniner i en medellång avslutning.

  • Volym: 750 ml
  • Alkoholhalt 14%
  • Sockerhalt 0.4g/100ml
  • Rött vin

Omdömen

Beskrivning

Det började med den enkla planen att skapa ett vin man skulle älska att köpa. Tanken föddes mellan tre vinmakare; José Conde och bröderna Tyrrel och Philip Myburgh som därför började jobba tillsammans 2001 ihop med en grupp odlare i Paarl. Just vinet Tormentoso cabernet sauvignon är klassisk i stilen med en skvätt merlot, 15 månader på fat och en blandning av druvor från Paarl och Stellenbosch.

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt