Neleman Macabeo är otroligt läcker med rika, lite feta fiskrätter eller till sommarsallader. Servera kylt, kring 9-10 grader.
Gulfruktig doft med tydlig ekfatskaraktärer i bakgrunden. Päron, aprikos, plommon, nötter och rostat bröd. Smakrikt, medelfylligt med äpplen, gula russin, mandel och rostade fat. Fin syra och en relativt lång avslutning med frukt, nötter och kryddor.
Neleman Wines är en nutidens vinproducent i bemärkelsen att det är ett samarbete mellan en holländsk reklambyrå och en djupt dedikerad ekologisk vinbonde i Valencia. Resultatet är unikt - naturviner i en modern och lekfull förpackning som överlevererar på kvalitet kontra pris. Alla deras viner har på kort tid blivit tvättäkta kundfavoriter bland er kunder och vi lanserar hela tiden nya blends från dem. Och just det, alla vinerna är också ekologiskt certifierade och helt utan ägg varför de också passar veganer. Deras Macabeo är ett aromatiskt och fruktigt stilexemplar.