Varukorg ()

Att betala

Mina sidor

  • Vitt vin
  • Western Australia Australien
  • Fylligt & Smakrikt
Cherubino Chardonnay 2015 Chardonnay

Cherubino Chardonnay 2015

323kr

Cherubino Chardonnay 2015 Chardonnay
Cherubino Chardonnay 2015 323kr
  • Snabb frakt
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Glöm inte glöggen till jul!

Lägg till i samma leverans

Servera lätt kyld runt 8-12 grader tillsammans med grillad fisk eller fläskkött.

Aromer av stenfrukter, gröna äpplen, smör och krydda. Fyllig men samtidigt frisk och perfekt balanserade. Rika, mogna och komplexa smaker. Rent och raffinerat avslut.

Omdömen

Beskrivning

Larry Cherubino är inget känt namn i Sverige, eftersom hans viner aldrig funnits på Systembolaget, men i övriga världen är han känd som en av de bästa, om inte den bästa, australiensiska vinmakaren. Hans viner har, sedan starten 2004, omnämnts bland de främsta och mest prisvärda premiumvinerna från kontinenten och redan 2011, bara sju år efter starten, fick han det prestigefulla priset som Årets Vinproducent. I år, 2017, är han utsedd till "Årets mest prisvärda producent" och vi är extremt glada att representera hans viner i Sverige!

Cherubino är Larrys flaggskepsserie som tillverkas på enbart 1 % av de druvor han skördar, nämligen den allra bästa procenten! Denna Chardonnay kommer från Margaret River och är kraftfull och krämig av stenfrukt, kryddor, nötter och grönt äpple.

Utmärkelser

96 Poäng - James Halliday, The Australian Wine Companion, 2017

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt