Varukorg ()

Frakt
Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • Vin från Piemonte Italien
  • Kryddigt & Mustigt
Simone Scaletta Viglioni Dolcetto D'alba 2015 Dolcetto

Simone Scaletta Viglioni Dolcetto D'alba 2015

159kr

Simone Scaletta Viglioni Dolcetto D'alba 2015 Dolcetto
Simone Scaletta Viglioni Dolcetto D'alba 2015 159kr
  • Fri frakt från 799 kr
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Härligt allroundvin till allt ifrån kyckling, fläsk och grillspett. Eller till en bra, vedugnseldad pizza. Servera lite svalt, kring 17-18 grader.

Frisk och fräsch, väldigt bärig doft med körsbär, röda vinbär, lakrits och örter. Lite nötiga inslag i bakgrunden. Medelfyllig, frisk och bärig smak i druvtypisk stil med tydliga färska örter, körsbär och mandel. Ren, fruktig avslutning.

  • Volym: 750 ml
  • Alkoholhalt 13%
  • Sockerhalt <0.3g/100ml
  • Rött vin

Omdömen

Beskrivning

Simone Scaletta är en mikroproducent i Monforte d'Alba som tillsammans med sin pappa sköter allt från odling till vinifiering, paketering och försäljning. Allt är hantverk ner till minsta steg i vingården och vinerna de producerar (Barolo, Langhe Nebbiolo, Dolcetto och Barbera) är alla i en traditionell och rättfram stil fast med en modern och snygg förpackning. Simones Dolcetta är ryggraden i produktionen och producerades 2015 om cirka 6000 flaskor som alla säljs slut på allokering innan vinerna är klara.

Populära viner med samma druva