Varukorg ()

Frakt
Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • Rioja Spanien
  • Kryddigt & Mustigt
Selección Numerada 28 Rioja Reserva 2012 Tempranillo

Selección Numerada 28 Rioja Reserva 2012

179kr

Selección Numerada 28 Rioja Reserva 2012 Tempranillo
Selección Numerada 28 Rioja Reserva 2012 179kr
  • Fri frakt från 799 kr
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Servera runt 16-20 grader tillsammans med kraftiga kötträtter som ugnsrostat lamm eller mustiga grytor. Drick nu eller låt mogna i ett par år framöver.

Intensiva aromer av mognad, kakao, cigarr och apelsinskal med en bakomliggande karaktär av svarta frukter typiskt för Tempranillo. Raffinerade och silkeslena smaker av röda frukter, krydda och mycket koncentration. Mjuka men samtidigt kraftfulla tanniner.

Omdömen

Beskrivning

En högkvalitativ Rioja gjord av en välrenommerad producent i Rioja Alta. När de behöver göra sig av med restlager sätter de på en "hemlig" etikett och vi kan således erbjuda vinet till ett betydligt bättre pris. Denna fylliga röda kommer från 30 år gamla vinstockar och visar typiska karaktärer av en Rioja full av röda frukter, krydda och koncentration.

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt