Tom kha gai är en kycklingsoppa med en komplex och balanserad smakprofil. Den är både krämig, het, syrlig och aromatisk på samma gång.
Tom kha gai är thailändsk husmanskost
Tom kha gai har sina rötter i thailändsk matlagning. Ordet “tom” betyder “kokt”, “kha” betyder “galangal” (en sorts ingefära) och “gai” betyder “kyckling”. Så bokstavligen betyder tom kha gai kokt kyckling med ingefära. Ursprunget är oklart, vilket ofta är fallet när det gäller rätter med djupa rötter. Det finns recept från 1800-talet på en rätt som är lik dagens tom kha gai, där anka användes istället för kyckling.
Lyckas med tom kha gai
Tom kha gai är en härlig, thailändsk soppa som är både krämig och het. Smaken kommer från en unik kombination av ingredienser. Kokosmjölk spelar en viktig roll och ger soppan dess karakteristiska, krämiga konsistens och sötma. Citrongräs, ingefära och chili bidrar till en komplex arom med både hetta och mer subtila nyanser. Kaffirlimeblad, som är ett typiskt asiatiskt blad, tillför en unik och aromatisk touch. Kyckling är vanligtvis huvudproteinet, men räkor eller tofu kan också användas. Champinjoner och andra grönsaker är vanliga tillägg som ger både smak och textur. Som dekoration och extra smak används ofta färska örter, som koriander och persilja, som serveras i små skålar så att var och en kan komplettera soppan efter egen smak.
Tom kha gai serveras oftast varm och är en komplett måltid i sig om du inte vill servera den med ris eller nudlar.
Gör så här
-
Lägg i citrongräs, galangalrot, lök, vitlök, chili och limeblad i en gryta med het olja. Fräs kryddorna i 1 minut.
-
Lägg till kycklingen och svampen. Stek under omrörning tills kycklingen nästan är genomstekt. Tillsätt kycklingfonden och fortsätt fräsa under omrörning. Dra ner värmen.
-
Häll i kokosmjölken och låt det småkoka i 10 minuter.
-
Smaka av med lime och salt eller eventuellt extra kycklingfond.
-
Ta bort löken och galangalroten och servera soppan i skålar. Var och en toppar efter smak med hackad koriander, lime, chilipasta och salladslök.
Ingredienser (4 pers)
-
800 ml kokosmjölk
-
3 msk koncentrerad kycklingfond
-
4 champinjoner, grovt hackade
-
300 gr kycklingfilé, i tunna skivor
-
2 limeblad
-
2 vitlöksklyftor, hackade
-
1 lök, grovt hackad
-
5 tjocka skivor galangalrot eller vanlig ingefära
-
5 msk matolja
-
1 pinne citrongräs, grovt skuren och sedan krossad med en klubba
-
3 röda chilifrukter, urkärnade och finhackade
-
Salt efter smak
-
Chilipasta
-
1 salladslök, fint hackad
-
Ett knippe färsk koriander, fint hackad
-
1 lime, skuren i fyra delar
Vin som passar till tom kha gai
Riesling