Dekantera direkt i glaset för att vinet ska få utveckla sin fulla potential och servera runt 16-18 grader. En utmärkt partner till stek, anka eller ostar på komjölk med ett gott bröd till.
Eleganta aromer av röda frukter och jord. Fylliga smaker av friska bär, röda vinbär och varm krydda med ett subtilt mandelavslut.
Tyskland är kanske mest synonymt med Riesling, så det kanske överraskar vissa att de också gör utmärkta Pinot Noirer, druvan som här kallas Spätburgunder. I själva verket är det något av en boom på röda viner i Tyskland, vilket gör landet den tredje största producenten av Pinot Noir efter Frankrike och USA. Karl May Spatburgunder är gjort av bröderna Peter och Fritz May, sjunde generationen vinmakare på gården. Båda har studerat oenologi och Peter har arbetat på Framingham i Nya Zeeland (känd för Pinot Noir). De använder miljövänliga metoder i vingården och en modern strategi med minimal påverkan på vinet i källaren.