Beskrivning

Galanti Vino Spumante Extra Dry är ett elegant och fruktigt mousserande vin i frisk och krispig stil.

En av Italiens absolut främsta och mest innovativa producenter är, utan tvekan, EnoItalia från Bardolino i Veneto. Producenten grundades på 70-talet och har sedan dess gått från ett litet kompisprojekt till en av Italiens drivande och mest prisbelönade vinmakare med både egna vinodlingar och långsiktiga kontrakt i stort sett alla vinregioner i hela Italien. Fokus ligger alltid på maximalt med vin för pengarna, ofta i en modern och fyndig förpackning och är vinerna inte ekologiskt certifierade så är de alltid så nära naturlig odling det bara är möjligt i varje vins ursprung.

Passar till

Serveras vid 8-10°C som aperitif eller till rätter av fisk eller som sällskapsdryck.

Produktinformation

Lagerstatus
500+ st
Lagring
Drick nu eller inom 2 år
Karaktär
Torrt & Fruktigt
Färg
Ljust gyllene
Land
Italien
Region
Venetien
Producent
Galanti
Huvuddruva
Blend
Druvor
Blandade inhemska druvsorter
Typ
Kork
Passar till
Volym
750 ml
Sockerhalt
1.1g/100ml
Alkoholhalt
11%
Kategorier
  • Producent

    Galanti

    Galanti gör ett klassiskt prosecco på druvor plockade i området Veneto i nordöstra Italien.

  • Land

    Italien

    Världens största vinland!? Allt beror såklart på hur man mäter, men när det kommer till antal liter producerat vin, ligger Italien alltid i topp och slåss med Frankrike om förstaplaceringen varje år.

  • Region

    Venetien

    Vad många kanske inte vet är att regionen Veneto (eller Venetien) i norra Italien är hem för välkända och storsäjande viner såsom Amarone, Ripasso, Valpolicella och Prosecco, men det är även här de inte helt okända vinerna Soave och Bardolino kommer ifrån också.

  • Kategori

    Bästa vinet under 100

    Skralt i plånboken men fortfarande sugen på ett gott vin? Här hittar du det bästa röda, vita och mousserande vinet under 100 kr. Det godaste vinet är gratis men prisvärt vin är näst bäst.