Varukorg ()

Att betala

Mina sidor

  • Whisky
  • Storbritannien
Inchgower 14 YO - 1st Fill Tokaji 14 YO - Murray McDavid (20 ml)

Inchgower 14 YO - 1st Fill Tokaji 14 YO - Murray McDavid (20 ml)

89kr

Inchgower 14 YO - 1st Fill Tokaji 14 YO - Murray McDavid (20 ml)
Inchgower 14 YO - 1st Fill Tokaji 14 YO - Murray McDavid (20 ml) 89kr
  • Snabb frakt
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Tillfälligt slut

Glöm inte glöggen till jul!

Lägg till i samma leverans

Elegant Speyside med gyllene Tokajifinish

En smakrik och välbalanserad whisky där mogen persika, honung och apelsin möter aprikos, vaniljfudge och mjuka kryddor. Tokajifaten tillför en rund fruktighet och en silkeslen sötma som följs av ett långt avslut med citrus, karamell och rostad ek.

Den här buteljeringen visar hur ett ovanligt vinfat kan ge en klassisk Speyside-whisky ett nytt uttryck. Efter den ordinarie lagringen får whiskyn mogna vidare på förstfyllda Tokajifat. Ett förstfyllt fat innebär att fatet används för första gången för skotsk whisky efter att tidigare ha innehållit en annan dryck, vilket ger ett tydligare avtryck av fatets smaker. Tokaji är ett ungerskt dessertvin som är känt för sina koncentrerade toner av honung, aprikos och citrus. Den avslutande lagringen ger whiskyn ett elegant djup och en naturlig fruktsötma utan att ta över Inchgowers egen karaktär. Resultatet är en harmonisk single malt där mogen frukt, honung, vanilj och mjuka kryddor samspelar i ett långt och nyanserat avslut – ett fint exempel på Murray McDavids filosofi att lyfta fram destillatets personlighet genom noggrant utvalda fat.

Omdömen

Beskrivning

Inchgower Distillery grundades 1871 och är känt för sin fylliga och lätt kustpräglade husstil, där fruktiga toner möter en diskret sälta. Den här 14-åriga single malten är buteljerad av den oberoende buteljeraren Murray McDavid och har fått en slutlagring på förstfyllda Tokajifat från Ungern. Fatfinishen ger whiskyn ett fruktigt djup och en elegant sötma som lyfter destillatets karaktär.