Terra Venetica Organic Amarone della Valpolicella 2015
Ekologisk fullkropps-Amarone!
Djup, kryddig och fatad doft med moreller, lakrits, choklad och rom-russin. Saftig, smakrik stil med massor av trädgårdsfrukt, torkade körsbär, skogsbärsmarmelad och choklad. Frisk syra i en fruktig finish.
349kr
- Lagerstatus:
- 18 st
- Fri frakt hem till dörren
- Nöjd kund-garanti
- Säkra betalningar
Beskrivning
Terra Venetica Valpolicella Amarone della Valpolicella Biologico är det senaste tillskottet från innovatörerna på EnoItalia. Denna gången var uppdraget lite omvänt - istället för att kreera något nytt skulle de återskapa något så traditionellt som möjligt. Utfallet blev en ekologisk Amarone från hjärtat av Venetien där klimatet är milt och inte särskilt vått, inte ens på vintern, vilket är en förutsättning för att druvorna ska kunna mogna länge. Efter skörd får druvorna torka på halmbäddar innan de långsamt får jäsa extra länge ihop med skalen för maximalt med smak och färg. Efter två år i ekfat är det sedan redo att avnjutas, djup i frukten och massor av choklad, mocca och kakao.
Om producenten
En av Italiens absolut främsta och mest innovativa producenter är, utan tvekan, EnoItalia från Bardolino i Veneto. Producenten grundades på 70-talet och har sedan dess gått från ett litet kompisprojekt till en av Italiens drivande och mest prisbelönade vinmakare med både egna vinodlingar och långsiktiga kontrakt i stort sett alla vinregioner i hela Italien. Fokus ligger alltid på maximalt med vin för pengarna, ofta i en modern och fyndig förpackning och är vinerna inte ekologiskt certifierade så är de alltid så nära naturlig odling det bara är möjligt i varje vins ursprung.
Passar till
Stort vin som kräver ett stort djup i maten, te.x. viltgryta med gelé eller en ostbricka med hårdlagrade ostar. Servera några grader under rumstemperatur, gärna efter en stund i karaff.
Utmärkelser
Guld - Mundus Vini, 2019
Guld - Berliner Wein Trophy July, 2019
Brons - Decanter World Wine Award, 2019
Brons - International Wine Challenge, 2019
Brons - International Wine & Spirit Competition, 2019
94/100 - Gilbert & Gaillard, 2021
Produktinformation
- Lagerstatus
- 18 st
- Lagring
- Kan lagras 5-10 år
- Karaktär
- Kryddigt & Mustigt
- Land
- Italien
- Region
- Venetien
- Distrikt
- Amarone della Valpolicella
- Producent
- EnoItalia
- Huvuddruva
- Corvina
- Druvor
- Corvina, Corvinone, Rondinella
- Typ
- Kork
- Passar till
- Volym
- 750 ml
- Sockerhalt
- 0.8 g/100ml
- Alkoholhalt
- 15%
- Se även
-
EnoItalia
EnoItalia är utan tvekan en av Italiens absolut främsta och mest innovativa producenter från Bardolino i Venetien. EnoItalia startade som ett kompisprojekt och har vuxit till att bli en av Italiens mest drivande och mest prisbelönade vinmakare!
-
Corvina
Ryggraden i Amarone och även den viktigaste blåa druvan när man talar om hela Valpoliciella-distriktet.
Corvina har ett tjockt skal som är idealiskt för torkning och ger härligt stora, koncentrerade och fruktdrivna viner. -
Venetien
Vad många kanske inte vet är att regionen Veneto (eller Venetien) i norra Italien är hem för välkända och storsäjande viner såsom Amarone, Ripasso, Valpolicella och Prosecco, men det är även här de inte helt okända vinerna Soave och Bardolino kommer ifrån också.
-
Amarone della Valpolicella
Amarone della Valpolicella är ett av Italiens mest ansedda röda viner. Kraftfullt, alkoholstarkt och perfekt till en bit parmesanost. Vinet har sitt ursprung i Veneto i norra Italien, norr om staden Verona.