
Tormentoso Mourvèdre 2015
Pris 145 kr
Oj då, populära viner tar tyvärr slut snabbt.
Vi rekommenderar dig att istället testa denna kundfavorit
Doft & Smak
Komplexa och mörka aromer av svarta bär, kryddor och tydliga inslag av nejlikor, läder och aromatiska röda bär. Medelfylliga och runda smaker av mörka bär, peppar och örter med torra tanniner. Torrt men långt och saftigt fruktigt avslut.
Passar till
Servera svalt runt 18-19 grader. Passar utmärkt till mer rejäl mormors-mat som söndagsstek, Shepard's pie eller baconlindad köttfärslimpa.
Beskrivning
Det började med den enkla planen att skapa ett vin man skulle älska att köpa. Tanken föddes mellan de tre vinmakarna José Conde och bröderna Tyrrel och Philip Myburgh. De började arbeta tillsammans 2001 med en grupp odlare i Paarl. Framgångssagan beror till stor del på det fanatiska fokuset på att skapa prisvärda produkter. Tormentoso är deras premiumserie som främst fokuserar på endruvsviner och som på kort tid blivit omåttligt populära bland våra kunder. Deras rena Mourvedre är druvtypisk med mycket kryddig frukt, örtiga inslag och en torr men saftig avslutning.