Beskrivning

I och med den tydliga appassimento-trenden i Sverige så bestämde vi oss för att, med ljus och lykta, leta efter säsongens mest passande vin. Efter idogt sökande fann vi så till slut vad vi letade efter, längst ner på den italienska klacken, där en grupp lokala odlare har ett par fantastiska vingårdar med knotiga, gamla Primitivostockar. Dessa producerar enormt koncentrerade och syltiga druvor med massor av smak, karaktär och frukt. Tillsammans med våra vänner på EnoItalia blev slutresultatet maffiga Red Fire Old Vine Primitivo!

Passar till

Servera vid 16-18 grader till en mängd olika rätter, helst en riktigt fin köttbit. Testa gärna till riktigt fina hamburgare.

Produktinformation

Lagerstatus
414 st
Lagring
Drick nu eller inom 2 år
Karaktär
Fruktigt & Smakrikt
Land
Italien
Region
Puglia
Producent
EnoItalia
Huvuddruva
Primitivo
Druvor
100% Primitivo från gamla stockar
Typ
Kork
Passar till
Volym
750 ml
Sockerhalt
1g/100ml
Alkoholhalt
13.5%
Kategorier
  • Producent

    EnoItalia

    EnoItalia är utan tvekan en av Italiens absolut främsta och mest innovativa producenter från Bardolino i Venetien. EnoItalia startade som ett kompisprojekt och har vuxit till att bli en av Italiens mest drivande och mest prisbelönade vinmakare!

  • Land

    Italien

    Världens största vinland!? Allt beror såklart på hur man mäter, men när det kommer till antal liter producerat vin, ligger Italien alltid i topp och slåss med Frankrike om förstaplaceringen varje år.

  • Region

    Puglia

    Puglia ligger i sydligaste Italien och har med sitt varma medelhavsklimat många soltimmar och enstaka havsbriser, vilket är en idealisk miljö för att odla vin och speciellt av det lite kraftfullare slaget.

  • Huvuddruva

    Primitivo

    Primitivo är Italiens svar på Zinfandel, men är det verkligen samma druva? Ja enligt DNA-tester har det faktiskt visat sig vara just samma druva. Nedan presenteras ett gäng härliga exemplar på den italienska stilen.