Varukorg ()

Frakt
Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • Kastilien-La Mancha Spanien
  • Stramt & Nyanserat
  • Nedsatt 13%
Manuel Manzaneque Seleccion 2005 Cabernet Sauvignon

Manuel Manzaneque Seleccion 2005

155kr 179kr

*Permanent nedsatt pris, gäller så långt lagret räcker.

Slut
  • Fri frakt från 799 kr
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Slut

Stort matvin som passar bäst med kraftiga kötträtter, gärna grytor eller rätter på vilt, eller varför inte till en spansk ost- och charkbricka? Servera svalt, kring 18-19 grader efter en timme eller så i karaff.

Stor och fruktig doft med massor av plommon, vinbärsmarmelad, rostade ekfat och mörka kryddor. En elegant hint av flinta i bakgrunden. Smakrik, fyllig och lite animalisk smak med tydlig mognadston. Igen, stor frukt, mycket peppar, rostade fat och lite rökt ved. Bra tanniner, en frisk syra och lång, fyllig avslutning.

  • Volym: 750 ml
  • Alkoholhalt 13.5%
  • Sockerhalt <0.3g/100ml
  • Rött vin

Omdömen

Beskrivning

I hjärtat av Castilla-La Mancha ligger ett litet, unikt distrikt som heter Finca Elez. Högt beläget, på 1050 möh är Manuel Manzaneques 85 hektar de enda i regionen. Men med ett så specifikt mikroklimat (väldigt stor skillnad mellan dags- och natttemperaturer) har regionen trots sin enda producent fått en DO-status, dvs. en kvalitetsklassificering som finns till för att beskriva och bevara en regions stil och kvalitet. Inget annat DO i Spanien omfattar endast en producent vilket är otroligt kul och ett enormt starkt bevis på vinernas kvalitet. Vi har kommit över ett riktigt kap i en 11 år gammal blend och var snabba på att ta allt som fanns kvar!

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt