MAN Skaapveld Syrah 2021
Prisvärd Syrah från Sydafrika!
Aromer av mörka skogsbär, tobak och mocca. Medelfylliga smaker av björnbär, svarta vinbär och peppar med toner av svartpeppar och kakao. Tydliga men relativt lena tanniner.
Permanent nedsatt pris, gäller så långt lagret räcker.
- Lagerstatus:
- 500+ st
- Fri frakt hem till dörren
- Nöjd kund-garanti
- Säkra betalningar
Beskrivning
Det började med den enkla planen att skapa ett vin man skulle älska att köpa. Tanken föddes mellan de tre vinmakare José Conde och bröderna Tyrrel och Philip Myburgh som därför började jobba tillsammans 2001 ihop med en grupp odlare i Paarl. Namnet kommer från deras fruars initialbokstäver (Marie, Anette och Nicky) då de behövde komma på ett bra sätt att motivera varför de skulle vara borta mer hemifrån; "de är ju för er skull". De 300 första lådorna skapade i Josés traktorskjul och idag 13 år senare producerar de mer än 175 000 lådor och exporterar till 25 länder. Framgångssagan beror till stor del på det fanatiska fokuset på att skapa prisvärda produkter. Något som bl.a. backas upp av Robert Parker "I tasted excellent wines from MAN Wines. This winery has some fabolous values!". Skaapveld hänvisar till betesmarkerna för får som gränsar till många av regionens Shiraz-vingårdar. Deras Shiraz får samverka med en liten del Viognier för att lyfta aromerna och mjukgöra tanninerna. 20% av vinet mognar i små ekfat för att ge vinet en ton av aromatisk vanlig och silkeslena tanniner.
Passar till
Servera svalt strax under rumstemperatur. Passar utmärkt tillsammans med smakrika kötträtter av främst nöt eller lamm, till en ostbricka eller varför inte ett mustigt långkok.
Utmärkelser
"Value Discovery of the Show" - The Trophy Wine Show - 2022
Produktinformation
- Lagerstatus
- 500+ st
- Lagring
- Drick nu eller inom 2 år
- Karaktär
- Fruktigt & Smakrikt
- Färg
- Rubinrött
- Land
- Sydafrika
- Region
- Western Cape
- Producent
- Man Family Wines
- Huvuddruva
- Shiraz/Syrah
- Druvor
- 100% Shiraz
- Typ
- Kork
- Passar till
- Volym
- 750 ml
- Sockerhalt
- 0.3 g/100ml
- Alkoholhalt
- 14%
-
Man Family Wines
M A N är nuförtiden ett namn som blivit hyllat av vinkännare världen över, inte minst av Robert Parker; "The wines from M A N have some of the best value I have ever tasted".
-
Shiraz/Syrah
En blå druva, två namn. Syrah heter den i gamla världen och Shiraz i nya (= den korta historien). Med druvsorten Shiraz/Syrah görs riktigt goda viner - främst i Frankrike och i Australien.
-
Western Cape
Vi befinner oss i Sydafrika i en provins med huvustad, Kapstaden. Western Cape är den viktigaste delen av hela Sydafrika när det kommer till frukt och vinproduktion.
-
Fruktigt & Smakrikt
Under denna kategori går viner med stor fruktaromatik och de är ofta unga, men även viner med begynnande mognad utan allt för mycket fatpåverkan passar in här.