Pris: 112 kr
Pris 109 kr 135 kr
Aromer av krämiga stenfrukter, citrus och mandelanteckningar. Smakerna är fylliga, med en välrundad struktur med mogen persika och eleganta toner av mineralitet.
Guld - International Wine Guide, 2016 Guld - Challenge International du Vin, 2017 Guld - Chardonnay du Monde, 2017 Guld - China Best Value Wine Awards, 2017
Servera lätt kylt vid 8-12 grader till rätter på kalv, kyckling eller anka.
Huvudsaken på le Chai au Quai är att tillverka vin med klassisk stil till ett bra pris. Därav detta eleganta vitvin som är utformat som en högkvalitativ vit Bourgogne, men med frukt från Languedoc. Vinmakare Mark Hoddy valde ut två partier premium-Chardonnay, en från Oceanique Limoux högt uppe i bergen och en från Pic Saint Loup, känd för sina färska vita. Inte undra på att detta vin har så mycket elegans. Vinet har åldrats på gamla ekfat för att få en krämig och rund struktur och komplexitet. Vinet har ändå kvar en ton av krydda och smak av frukt.