Varukorg ()

Frakt
Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • Bordeaux Frankrike
  • Kryddigt & Mustigt
Le C des Carmes Haut-Brion 2019 Cabernet Sauvignon

Le C des Carmes Haut-Brion 2019

499kr

Fruktsyra
Strävhet
Fyllighet
1 flaskor
Le C des Carmes Haut-Brion 2019 Cabernet Sauvignon
Le C des Carmes Haut-Brion 2019 499kr
  • Fri frakt från 799 kr
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Bara 3 st

Älskvärd lillebror till toppvinet Les Carmes Haut-Brion!

Ett perfekt vin att servera till raffinerade rätter. Prova det med en grillad oxfilé med tryffelsås, en långkokt lammgryta eller ankbröst med körsbärsglaze. För vegetariska alternativ passar det utmärkt till en krämig svamprisotto med rosmarin. Utsökt att njuta av till hårdostar som lagrad comté eller en mild brie. Servera kring 18 grader.

Andravinet från det prestigefyllda Château Les Carmes Haut-Brion, erbjuder en smakupplevelse som speglar Bordeauxs elegans och finess. Doften är intensiv och uttrycksfull med lager av svarta vinbär, mogna plommon och körsbär. Subtila toner av grafit och cederträ ger en klassisk Bordeaux-karaktär, medan nyanser av mörk choklad, kaffe och kryddiga örter adderar komplexitet och djup. I smaken visar vinet upp sin fylliga och balanserade natur. De mörka frukterna från doften återkommer i gommen, där de möter fint integrerade tanniner och en livlig syra som ger en härlig friskhet. Ekfaten bidrar med subtila toner av vanilj och rostade kryddor, medan avslutningen är lång och elegant med en mineralisk touch som speglar vinets ursprung.

  • Volym: 750 ml
  • Alkoholhalt 13%
  • Sockerhalt <0.3g/100ml
  • Rött vin

Omdömen

Beskrivning

Med en mer traditionell blend fokuserar C des Carmes Haut-Brion på mjukheten från merlot vilket subtilt kompletteras med strukturen från cabernet sauvignon. Frukten står i rampljuset och erbjuder eleganta aromer.

Avnjuter du vinet i sin ungdom visare det på en fräsch intensitet, vilket övergår i en mer mogen komplexitet med åren.

Teknisk information

Total yta på vingården som användes för skörden 2019 var 30,75 ha. 100% handskördade druvor.

Lagring: 70 % på ettåriga ekfat och foudres, samt 30% på nya ekfat.

Lagringstid på ekfat: 18 till 24 månader, sedan vidare i betongkar.

Utmärkelser

96 Poäng - Decanter

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt