Varukorg ()

Frakt
Att betala

Mina sidor

  • Rött vin
  • South Australia Australien
  • Fruktigt & Smakrikt
  • Nedsatt 19%
Chaffey Bros 'Battle La Conquistal' 2015 Tempranillo

Chaffey Bros 'Battle La Conquistal' 2015

169kr 209kr

*Permanent nedsatt pris, gäller så långt lagret räcker.

Slut
  • Fri frakt från 799 kr
  • Nöjd kund-garanti
  • Säkra betalningar
Lagerstatus:
Slut

Ett måste till lite köttigare tapasrätter, till hemgjord pizza eller till diverse rätter på lamm. Servera svalt kring 18-19 grader.

Stor doft med körsbär, vinbär och vingummi tillsammans med choklad och mörka kryddor. Medelfyllig, smakrik stil med varm, saftig frukt från björnbär, körsbär och plommon tillsammans med örter, choklad och tanniner.

  • Volym: 750 ml
  • Alkoholhalt 13.5%
  • Sockerhalt 0.4g/100ml
  • Rött vin

Omdömen

Beskrivning

Chaffey Bros är en garageproducent i Barossa Valley som inte äger egna vinodlingar utan har långsiktiga kontrakt med kompisar som odlar druvor och fokuserar istället helt på vinmakning och marknadsföring. Det gör också att de kan skapa riktigt coola viner utan större risk eftersom de aldrig sitter med överproduktion eller problem vid dålig skörd. En slags kompis-kooperativ, eller svåger-kooperativ om man ska vara riktigt noggrann efter de tre som driver firman är just svågrar. Battle La Conquistal är Chaffeys tolkning av ett spansk vin på spanska druvsorter men med en funky twist.

Populära viner med samma druva

Andra har också köpt