Casa Toria Vino Spumante Extra Dry
Casa Toria Extra Dry kommer i en specialdesignad flaska och med sin friska och bäriga profil kommer den att göra succé en solig dag i trädgården!
Lätt fruktiga smaker av ljus frukt, såsom citron, päron och äpple samt en lätt blommig ton. Torrt, men med en fin subtil sötma, som balanseras upp av en frisk och krispig syra.
99kr
- Lagerstatus:
- 500+ st
- Fri frakt hem till dörren
- Nöjd kund-garanti
- Säkra betalningar
Beskrivning
Bosco Viticultori är beläget i Salgareda, i hjärtat av östra Veneto, en region som är starkt förknippad med vinproduktion. Regionen som inhyser viktiga städer som Venedig, Verona och Treviso, varifrån Prosecco har sitt ursprung. Casa Toria är ett oerhört prisvärt och välbalanserat bubbel, full av krispig frukt och blommiga toner. Perfekt som en aperitif men matchar även fisk och skaldjur alldeles utmärkt. En specialdesignad flaska som kommer att inta hedersplatsen på årets alla festbord! Producent är vår partner Bosco Viticultori, som gjort sig kända för att producera olika stilar och typer av viner, men alltid till extremt bra prisvärdhet. Casa Toria är inget undantag!
Passar till
Servera runt 8-10°C till skaldjur, eller enklare fiskrätter. Servera till en lunch i solen, eller bara som en fräsch aperitif.
Produktinformation
- Lagerstatus
- 500+ st
- Lagring
- Drick nu eller inom 2 år
- Karaktär
- Torrt & Fruktigt
- Färg
- Ljust gyllene
- Land
- Italien
- Region
- Venetien
- Producent
- Bosco Viticultori
- Huvuddruva
- Annan
- Druvor
- Blandade lokala druvor
- Typ
- Kork
- Passar till
- Volym
- 750 ml
- Sockerhalt
- 1.5 g/100ml
- Alkoholhalt
- 11%
- Kategorier
-
-
Bosco Viticultori
Bosco Viticultori producerar förnäma viner från Veneto.
Bosco Viticultori ligger i Salgareda i östra Veneto. En historisk miljö mellan Venedig, Verona och Treviso - känd för sina mousserande viner. -
Venetien
Vad många kanske inte vet är att regionen Veneto (eller Venetien) i norra Italien är hem för välkända och storsäjande viner såsom Amarone, Ripasso, Valpolicella och Prosecco, men det är även här de inte helt okända vinerna Soave och Bardolino kommer ifrån också.
-
Prosecco
Alla älskar Prosecco! Favoritbubblet från nordöstra Italien med smak av päronsplitt. Alltifrån pärlande till bubblande, snustorrt till fruktigt - i vårt breda Prosecco-sortiment finns något för alla.
-
Torrt & Fruktigt
Under denna kategori faller torra och fruktdrivna viner in med en restsötma på minimum 3g/ l max 12 g/ l.